MERMER

MERMER

Dünya mermer rezervlerinin %40’ının Türkiye de olduğunu biliyor muydunuz?

Mermer, metomorfizma olayı sonucunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle meydana gelmiş bileşimdir. Bileşimlerinin %90-98'i CaCO3'ten (Kalsiyum karbonat) oluşmaktadır. Düşük oranda MgCO3 (Magnezyum karbonat) içermektedir. CaCO3 kristallerinden oluşan mermerlerde esas mineral “Kalsit” tir. Aynı zamanda az miktarda silis, silika, feldspat, demiroksit, mika, fluorin ve organik maddeler bulunabilir. 

 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) raporlarına göre Türkiye 5 milyar m³ mermer rezervi ile dünya mermer potansiyelinin %40’ına sahiptir. Toplam rezervi 13.9 milyar ton (yaklaşık 5,1 milyar m³) olan Türkiye’nin, 1,6 milyar ton civarındaki görünür rezervi, bugünkü temposuyla, dünya tüketimini 80 yıl karşılayabilecek düzeydedir. Türkiye'de 80'in üzerinde değişik yapıda, 120'nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi belirlenmiştir.
Türkiye'deki mermer yatakları ve ocaklarının pek çoğu milattan önce Romalılar, Bizanslılar ve Yunanlar tarafından işletilmiştir. Türkiye'deki mermer yataklarının büyük bir kısmı özellikle[5] tarihi şöhreti olan Afyon-İsçehisar - Bacakale, Denizli - Honaz, Çal, Kaklık, Kocabaş, Gürlek, Sarayköy, İzmir- Efes, Kütahya - Altuntaş - Çalça, Bileceik - Gülümbe - Lümbe, Bursa - İznik, İzmit - Gebze, Ankara - Koçhisar, Yozgat - Akdağı, Niğde - Gümüşler başta olmak üzere tüm bölgelere yayılmış durumdadır
Bilim adamlarına göre mermer, paleozoik jeolojik zamanda meydana gelmiştir. Mermer yer kabuğunda bazen kilometrelerce derinlere kadar uzanabilir. Karalarda bol miktarda bulunur. Fransa, İtalya, Belçika, İspanya mermer yönünden zengindir. Uruguay renkli mermerleri ile meşhurdur. En kaliteli mermerler Hindistan, Afrika ve Amerika’nın Vermont bölgesinde çıkarılmaktadır.
Mermerler esas olarak yapılarda, iç dekorasyonda, heykelcilikte, masa-sehpa üstünde ve çeşitli süs eşyalarının yapımında kullanılır. Günümüzde mermer küvet, lavabo, mutfak tezgahı gibi mermer mamulü bina aksesuarları gittikçe yaygınlaşmaktadır. Mermerin sert yapısı merdiven ve zemin döşemelerindeki kullanımını da arttırmaktadır. Heylekcilikte ise mermerin ışığı iletme özelliği ehemmiyet taşır. Mermer imalatında artan kırık parçalar da yol, sun’i taş, dolgu maddesi olarak kullanılır.

AFYON BEYAZ
AFYON BEYAZ
ANTİK BEYAZ
ANTİK BEYAZ
BALIKESİR
BALIKESİR
BİLECİK PENBE
BİLECİK PENBE
BURDUR BEJ
BURDUR BEJ
BURSA BEJ KOYU
BURSA BEJ KOYU
EGE KAHVE
EGE KAHVE
EGE ROSE
EGE ROSE
ELAZIĞ VİŞNE
ELAZIĞ VİŞNE
EMPRADOR DARK
EMPRADOR DARK
EMPRADOR LIGHT
EMPRADOR LIGHT
FOSİL BEJ
FOSİL BEJ
HARMANKAYA
HARMANKAYA
KAPLAN POSTU
KAPLAN POSTU
LEYLAK
LEYLAK
MARMARA GRİ
MARMARA GRİ
MUĞLA BEYAZ
MUĞLA BEYAZ
ROSALIA CLASSIC
ROSALIA CLASSIC
SÖĞÜT GOLD
SÖĞÜT GOLD
TOROS SİYAH
TOROS SİYAH