ANDEZİT

ANDEZİT

Kolay işlenebilirliğiyle yapı sektörünün en temel doğal taşıdır.Andezit, yerkabuğunun belirli derinliklerinde bölümsel erimeyle, yeryüzüne derin çatlaklar boyunca yükselen ve bu kayacın açık renkli faldispat-kuvars ve matris minerallerin atmosferik şartlarda soğumasıyla oluşum aşamasını tamamlayan volkanik bir kayaçtır.

Andezit, volkanik bir kayaçtır. Yerkabuğunun belirli derinliklerinde bölümsel erimeyle, yeryüzüne derin çatlaklar boyunca yükselir ve bu kayaç açık renkli faldispat-kuvars ve matris minerallerin atmosferik şartlarda soğumasıyla oluşum aşamasını tamamlar. Yeryüzünde volkanik faaliyetlere sahne olmuş bölgelerde oluşmuş alkalikalk ve alkali karakterli, petrografik olarak diyorit ve benzeri derinlik kayaçlarının püskürük serileri, bazen poröz, gri, siyahımsı temel renk gösteren bu kayaçlar, daha yaılı unsurlarında değişimden dolayı yeşilimsi, kahverengimsi, kırmızımsı ve benekli bir görünüm arzederler.

Andezit levha ve plakalar genellikle duvar kaplamalarında ve döşemelerde kullanılırlar. Duvar kaplamaları yapılırken duvarın tamamı veya belli bir kısmı andezitle kaplanabilir. Zemin kaplaması olarak kaldırımlarda, döşemelerde, tretuar kaplamalarında, merdiven basamaklarında, engelli rampalarının kaplamalarında vs. yerlerde görmek mümkündür. Özelikle park ve bahçelerde, harpuşta, söve, çiçeklik gibi elemanların yapımında sıkça görmek mümkündür. Kaymaz bir malzeme olduğundan rampalarda, merdivenlerde ve eğimli yüzeylerde kullanışlıdır. Andezit taşı kullanım yerine göre, levha, plaka, bordür gibi farklı şekillerde üretilirler. Ayrıca boya ve renk gerektirmemesi de kullanım avantajlarından biridir. Dekoratif bir özelliğe de sahip olduklarından bank, çiçeklik ve diğer şehir mobilyalarında kullanılırlar. Farklı kalınlık ve boyutlarda üretimleri de yapılarak her alanda kolayca kullanılabilirler.

  • Kaymaz bir malzemedir.

  • Isı kaybını önlediğinden duvar kaplaması olarak kullanıldığında yazın serinliği korur ve kışın ısı kaybını önler.

  • Boyamaya gerek yoktur ve farklı renklerde bulunup rengini kaybetmez.

  • Aşınmaya dayanıklı bir malzemedir.

  • Doğal bir taştır ve oldukça dayanıklıdır.

  • Kaymama özelliğinden dolayı ıslak zeminlerde kullanım avantajı sağlar.

  • Isı farklılıklarından etkilenme oranı azdır.

  • Farklı işlemlerden geçerek cilalı veya cilasız olarak dekoratif özellik katılabilir.

GRİ ANDEZİT
GRİ ANDEZİT
GÜL KURUSU
GÜL KURUSU
SARI ANDEZİT
SARI ANDEZİT
SİYAH ANDEZİT
SİYAH ANDEZİT